Ukraina: rozmowa telefoniczna Prezydenta Francji i Kanclerz Niemiec z Prezydentem Ukrainy

Prezydent Republiki Francuskiej François Hollande oraz Kanclerz Niemiec Angela Merkel odbyli w dniu 16 sierpnia rozmowę z Prezydentem Petro Poroszenką, w celu omówienia obecnej sytuacji na Ukrainie.

Prezydent Francji przypomniał stałe stanowisko Francji wobec nielegalnej aneksji Krymu, której uznać nie sposób.
Podkreślił także konieczność dalszych dyskusji w ramach Formatu Normandzkiego w celu doprowadzenia do pokojowego uregulowania sytuacji na wschodzie Ukrainy, co wymaga przywrócenia bezpieczeństwa, wprowadzenia trwałego zawieszenia broni oraz zorganizowania wyborów zgodnych z ukraińskim ustawodawstwem i w poszanowaniu kryteriów międzynarodowych.
Zgodnie ze zobowiązaniami poszczególnych stron, ogół porozumień mińskich powinien być przestrzegany i wdrożony w jak najkrótszych terminach.
Prezydent Francji wezwał do wystrzegania się wszelkiej eskalacji, która utrudniłaby osiągnięcie tego celu. W tym kontekście ponownie podkreślił zaangażowanie Francji i przypomniał o swej gotowości do kolejnego spotkania w Formacie Normandzkim.

Tłumaczenie komunikatu opublikowanego 16 sierpnia 2016 r. na stronie Kancelarii Prezydenta Francji http://www.elysee.fr/communiques-de-presse/article/entretien-telephonique-avec-mme-merkel-et-m-porochenko/

opublikowano 08/09/2016

Haut de page