Życzenia noworoczne dla przedstawicieli mediów polskich i francuskich (17 stycznia 2013) [fr]

Szanowni Państwo,

Chciałbym na wstępie powiedzieć jak bardzo się cieszę, że mogę w towarzystwie moich współpracowników gościć Państwa dzisiejszego wieczoru w Rezydencji Ambasady, z okazji życzeń noworocznych, które chcę złożyć przedstawicielom mediów polskich i francuskich.

Początek nowego roku jest okresem sprzyjającym podsumowaniom i planom na przyszłość.

Od chwili przyjazdu w maju 2012 roku obserwuję wzrost znaczenia Polski w polityce europejskiej. Mam zamiar przyczynić się do tego, by z kolei miejsce, jakie w polityce zagranicznej Francji zajmuje Polska, już dziś istotne, mogło jeszcze zyskać na znaczeniu.

Miniony rok był dla relacji między naszymi krajami rokiem udanym. Znaczącym wydarzeniem była wizyta Prezydenta Republiki Francuskiej z 16 listopada, która odbyła się w serdecznym i sprzyjającym klimacie. Należy teraz podjąć z Polską, jako z « wielkim krajem Europy », jak to powiedział P. François Hollande, dialog pełen zaufania i wypełniony treścią. Od lipca ubiegłego roku, kilku francuskich ministrów zawitało w Warszawie, a mianowicie ministrowie Obrony, Spraw Europejskich, Handlu Zagranicznego, a w połowie grudnia Rolnictwa. Odbyli oni z polskimi odpowiednikami rozmowy, których treść jak i forma świadczą o ponownym zbliżeniu dwóch krajów o tak zbieżnych interesach.

Już na początku tego roku spodziewać się można kolejnych wizyt, poprzedzających szczyt Trójkąta Weimarskiego, który mój kraj gościć będzie na wiosnę. Francja wierzy mocno w celowość spotkań w formacie Weimarskim, w zakresie tematów ważnych dla Unii europejskiej, jej strategii, bezpieczeństwa i polityki zewnętrznej. Francja uważa, że Trójkąt Weimarski stał się niezbędnym czynnikiem sprzyjającym równowadze w Europie. Francja pragnie odwołać się do przykładu bogatych i intensywnych relacji, jakie ją łączą z Niemcami, by w podobny sposób kształtować relacje z Polską, w oparciu o głębokie i pozytywne więzy, jakie udało nam się stworzyć w ciągu wieków.

Jak Państwu wiadomo, Francja postanowiła ukierunkować swoją działalność dyplomatyczną bardziej na sprawy gospodarcze i handlowe. Mój kraj, mając na uwadze gospodarczą rangę Polski, widzi ją w gronie 47 państw uznanych za priorytetowe w niedawno przyjętym francuskim « Strategicznym Planie dla Handlu Zagranicznego ». Francja postrzega Polskę jako siódmy spośród największych rozszerzających się rynków na świecie w latach 2012-2020 i jako drugi w Europie, zaraz po Wielkiej Brytanii. Polska jest naszym głównym partnerem handlowym w Europie Środkowej. Cechuje ją nieprzerwany wzrost gospodarczy od 2004 roku, a wartość jej importu wzrosła czterokrotnie w ciągu minionego dziesięciolecia. Francja uważa, że jej wymiana handlowa z Polską może osiągnąć wyższy poziom, co wymaga podjęcia dalszych wysiłków.

I tak Prezydent Republiki Francuskiej przybył do Warszawy wraz z grupą około dwudziestu szefów największych firm francuskich. Zorganizowane przy tej okazji polsko-francuskie Forum Gospodarcze umożliwiło wskazanie licznych sektorów, w których zintensyfikowanie naszej wymiany jest nie tylko możliwe, ale i pożądane. Wymienię jedynie kilka spośród nich. Są to: energetyka oczywiście, projekty infrastrukturalne, przemysł zbrojeniowy, branża rolno-spożywcza.

Jeśli chodzi o infrastrukturę, rząd polski ma zamiar przeznaczyć na modernizację dróg i kolei trzecią część kwoty, jaką otrzyma z funduszy spójności Unii Europejskiej w okresie od 2014 do 2020 roku. To olbrzymie środki. A są to dziedziny, w których francuskie firmy są szczególnie efektywne; stąd też Francja pragnęłaby gorąco rozwijać współpracę z Polską na tym polu.

Odnowa relacji polsko-francuskich konkretyzuje się również w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. W Paryżu 15 listopada ubiegłego roku odbyło się po raz pierwszy spotkanie ministrów Obrony i ministrów Spraw Zagranicznych w formacie Weimarskim plus Włochy i Hiszpania. Pozwoliło ono zdefiniować wspólnie główne kierunki rozwoju Europy Obrony. Ta strategia podkreśla konieczną spójność działań z NATO. W związku z tym wspomnę, że jesienią tego roku w Polsce, w ramach natowskich ćwiczeń Steadfast Jazz 2013 udział weźmie liczna grupa francuskich żołnierzy.

Ponieważ wspomniałem o sprawach bezpieczeństwa i obrony, pragnę poruszyć sprawę Mali. Chcę podziękować Polsce za jej bardzo pozytywną postawę wobec Francji, za zrozumienie i wsparcie wyrażane przez polskie władze i polskie media od piątku, kiedy to Prezydent Republiki Francuskiej zapowiedział wysłanie sił zbrojnych do Mali w celu powstrzymania marszu kolumn rebeliantów Dżihadu. Wiemy wszyscy, że terroryzm nie zagraża jedynie Francji, o czym ponownie przypomniało wczorajsze wzięcie zakładników w Algierii. Mój kraj będzie wdzięczny za każdy konkretny wkład Polski w planowaną mobilizację sił europejskich.

Chciałbym, by w 2013 roku mogła się rozwinąć również nasza współpraca w zakresie uzbrojenia. Francja z jednej strony może przyczynić się do modernizacji polskich sił zbrojnych dostarczając sprzęt wyprodukowany poza Polską – dla marynarki, dla obrony przeciwrakietowej, czy wreszcie jeśli chodzi o taktyczne śmigłowce transportowe. Z drugiej strony, oferty firm francuskich - czy europejskich, bo zainteresowanych jest kilka filii europejskiego koncernu EADS - przewidują również ambitną współpracę przemysłową z Polską w tym zakresie, włącznie z transferem technologii.

W tym roku odbędą się pierwsze od 5 lat francusko-polskie konsultacje międzyrządowe, a nowy program współdziałania, wpisujący się w strategiczne partnerstwo podpisane przez nasze kraje w 2008, przewiduje pogłębienie naszej współpracy w kolejnych latach.

W tym roku także Państwa członkowskie wypracują w Brukseli porozumienie dotyczące wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Jak Państwu wiadomo, Polska i Francja mają zbieżne stanowiska odnośnie do głównych filarów budżetu unijnego, chcą mianowicie utrzymania środków zarówno na fundusze spójności, jak i na Wspólną Politykę Rolną. Z tego względu rok 2013, który będzie decydujący dla całej Unii Europejskiej, będzie również rokiem kluczowym dla naszych relacji dwustronnych.

Europa, to także przestrzeń kreatywności, gdzie wykuwa się przyszłość naszej młodzieży. To wspólna przestrzeń studiów, badań naukowych i mobilności, w szczególności dzięki programowi ERASMUS, który, pomimo kryzysu, zostanie zachowany. Europa, to też przestrzeń twórczości kulturalnej i wymiany artystycznej, nie mająca sobie równej na świecie. Francja i Polska są w tej przestrzeni podmiotami pierwszoplanowymi.

W grudniu ubiegłego roku, przez wspólne podpisanie, wraz z ministrami Kultury innych krajów, listu skierowanego do Komisji Europejskiej na rzecz ochrony praw autorskich - którą to inicjatywę zaproponowała francuska minister Kultury pani Filipetti - Polska i Francja dały dowód wspólnej woli promowania w Europie różnorodności kulturalnej.

Pod tym względem rok 2013 będzie rokiem bogatym w wydarzenia kulturalne, zarówno we Francji, jak i w Polsce. Wspomnę tylko o kilku najbardziej emblematycznych, które pewnie wzbudzą zainteresowanie mediów. Są to: Marsylia-Prowansja jako Europejska Stolica Kultury, podczas gdy Wrocław będzie pełnił tę rolę w 2016, obchody setnej rocznicy urodzin Alberta Camusa i Claude’a Simona - dwóch laureatów literackiej Nagrody Nobla, obchody pięćdziesiątej rocznicy śmierci Edith Piaf, której postać do dzisiaj cieszy się wielkim uznaniem i wzbudza gorące uczucia u młodszych jak i starszych, tak we Francji jak i w Polsce, poza tym warszawski festiwal Szalone Dni Muzyki, którego tegoroczny program poświęcony będzie muzyce francuskiej, czy obchody Roku Witolda Lutosławskiego. Polska, która w 2008 roku podpisała memorandum jako obserwator w ramach Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, w 2013 będzie chciała zapewne potwierdzić ten swój status.

Do nas należy, wedle słów Prezydenta Republiki Francuskiej, « wspólne wyobrażenie sobie Europy jutra ». Powiedzą Państwo, że to ambitny program. Słusznie, a jest to też program motywujący do działania. Ambasada Francji ma zamiar ten program realizować i go zintensyfikować w bieżącym roku. Ambasada pozostaje więc do Państwa dyspozycji, zarówno mediów polskich, jak i francuskich obecnych w Polsce, by odpowiadać na Wasze oczekiwania związane z naszymi dwustronnymi relacjami.

Pragnę Państwu życzyć wiele szczęścia i sukcesów w nowym roku, a nam wszystkim dobrej współpracy, częstych spotkań i debat idei. Życzę wszystkim udanego wieczoru.

opublikowano 18/01/2013

Haut de page