Przyjęcie na cześć tegorocznych stypendystów francuskiego rządu

Przyjęcie na cześć tegorocznych stypendystów francuskiego rządu
i z okazji uruchomienia programu mentoringu Club France w Polsce
Warszawa, 12 czerwca 2014

Szanowni stypendyści,
Szanowni Profesorowie,
Szanowni Państwo,

Chciałbym najpierw powiedzieć, jak bardzo się cieszę, że mogę dziś wieczorem gościć tak licznie przybyłe osobistości, które zechciały przyjąć zaproszenie na przyjęcie wydane na cześć polskich stypendystów francuskiego rządu.

Z wielką przyjemnością goszczę dziś wieczorem stypendystów, których trzydziestka została wyłoniona w tym roku przez Ambasadę Francji w Polsce, a także dwóch stypendystów programu Eiffel, którym serdecznie gratuluję.

Gratuluję Wam nie tylko dlatego, że przeszliście pierwszy trudny etap, ale również dlatego, że dokonaliście właściwego wyboru. Jest oczywiste, że wyjazd naukowy za granicę, szczególnie do Francji, pozwoli wam pogłębić wykształcenie i zdobyć „dodatkowy atut”, który zwiększy wasze szanse na rynku pracy.

W świecie, który stoi przed poważnymi wyzwaniami, zachęta do dialogu i poznawania innych kultur w celu ułatwienia wzajemnego zrozumienia oraz owocnej i trwałej współpracy jest sprawą wielce istotną. Te stypendia są odpowiedzią na te wyzwania i dzięki nim stajecie się, w pewnym sensie, pomostami łączącymi nasze kraje.
Francja przyjmuje obecnie, w ramach wymiany studenckiej, ponad dwa tysiące ośmiuset polskich studentów, a Polska trzystu siedemdziesięciu sześciu francuskich studentów. Naszą ambicją jest rozwinięcie tej wymiany i sprawienie, by stała się ona bardziej zrównoważona.

Są wśród was studenci inżynierii lądowej i jądrowej, zarządzania, prawa europejskiego, literatury, fizyki, onkologii i socjologii. Ta duża grupa będzie studiować na francuskich uniwersytetach i w renomowanych szkołach wyższych w Paryżu, Nantes, Reims, Strasburgu, Lionie, Marsylii i Montpellier. Ten szeroki wachlarz studiów świadczy o różnorodności waszych zainteresowań, ale również o szerokiej ofercie naszych uniwersytetów w najróżniejszych dziedzinach, o bogactwie francusko-polskiej współpracy uniwersyteckiej i naukowej. Warto podkreślić, że czternastu z dziewiętnastu studentów, którzy wyjeżdżają na drugi rok studiów podyplomowych typu Master, czyni to w ramach jednego z sześćdziesięciu jeden podwójnych francusko-polskich dyplomów typu cotutelle, wspieranych i propagowanych przez naszą Ambasadę. Stanowią one zresztą jeden z moich priorytetów.

Wyjedziecie do Francji we wrześniu, albo nieco później, jeżeli chodzi o francusko-polskich doktorantów, z wiedzą zdobytą głównie w Polsce. Powrócicie z Francji bogatsi o nowe idee i nowe metody pracy. Oprócz nowych umiejętności zdobytych w waszych dziedzinach, zyskacie we Francji kontakt z drugą kulturą, nawiążecie nowe przyjaźnie i kontakty zawodowe, które w niektórych przypadkach będą trwały przez całe wasze życie osobiste i zawodowe.

Club France w Polsce, do którego należą obecni i dawni stypendyści francuskiego rządu oraz wszyscy polscy absolwenci wyższych szkół francuskich, pragnie utrzymywać i rozwijać te cenne więzi.
Club France w Polsce liczy obecnie około tysiąca stu członków i obchodzi w tym miesiącu czwartą rocznicę powstania. Ta organizacja społeczna i zawodowa stale rozwija działalność i powiększa się dzięki waszemu wsparciu i zaangażowaniu. Club France dysponuje stroną internetową i listą absolwentów on-line, a oprócz tego publikuje co dwa miesiące list informacyjny wspólnie ze Stowarzyszeniem Polskich Absolwentów Francuskich „Grandes Ecoles” (APGEF), swym partnerem w Paryżu, którego przedstawicieli witam w Ambasadzie.

Club France w Polsce pragnie pomóc polskim studentom i absolwentom wyższych studiów we Francji w stworzeniu własnej sieci osobistych i zawodowych kontaktów, w poszukiwaniu pracy i w karierze zawodowej.

To właśnie w tym celu Club France w Polsce zainauguruje na swej stronie internetowej, na początku nowego roku akademickiego, nowy serwis ofert staży i pracy oraz zorganizuje jesienią spotkanie typu „networking” we współpracy z innymi stowarzyszeniami absolwentów i francuskimi firmami.

Club France w Polsce służy wam również pomocą w ramach kontaktów i wymiany. Zapraszam was gorąco do podtrzymywania tych kontaktów i do dzielenia się waszymi doświadczeniami i wiedzą z innymi polskimi stypendystami i absolwentami wyższych szkół francuskich, miłośnikami francuskiej kultury i przyjaciółmi Francji.

Ten wieczór jest uhonorowaniem pierwszej edycji programu mentoringu dla stypendystów rządu francuskiego. W tym roku, każdemu nowemu stypendyście realizującemu Master 2 lub doktorat francusko-polski typu cotutelle będzie patronował były stypendysta francuskiego rządu i członek Club France w Polsce. Możemy rozpoznać tych opiekunów i ich podopiecznych po noszonych przez nich identyfikatorach. To wsparcie, forma samopomocy i wymiany doświadczeń, wzbogaci obie strony, ułatwi wam integrację we Francji i pomoże w osiągnięciu sukcesów.

Dziękuję wszystkim Państwu, gratuluję nowym stypendystom i życzę długiego życia Club France w Polsce, który jest waszą organizacją!

opublikowano 13/06/2014

Haut de page