Francja, drugim światowym inwestorem w branży kosmicznej [fr]

Francja, która na cywilny sektor kosmiczny przeznacza 30 euro rocznie w przeliczeniu na jednego obywatela, plasuje się pod względem wysokości wydatków realizowanych w tej dziedzinie na drugim miejscu po USA (46 euro), przed Niemcami (16 euro) i Zjednoczonym Królestwem (6 euro).

Ważne projekty na rok 2014

W 2014 roku Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych (CNES) będzie prowadzić wiele projektów:

- w dziedzinie obrony: umieszczenie satelity Athéna Fidus na okołoziemskiej orbicie
- w dziedzinie telekomunikacji: wyprodukowanie satelity z napędem elektrycznym. Projekt realizowany w ramach programu „Nouvelle France Industrielle” („Nowa Przemysłowa Francja”)
- w dziedzinie obserwacji, Iasi NG, przykład konstruktywnej współpracy między CNES, ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) i Eumetsat
- w dziedzinie badań naukowych, sonda Rosetta, dziesięć lat po wystrzeleniu, w maju osiągnie kometę 67P/Churyumov-Gerasimenko a w listopadzie, uwolni podwozie Philae dla rakiety nowej generacji Ariane-6.

W 2014 roku odbędą się przygotowania do spotkania na szczeblu ministerialnym Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), które odbędzie się w grudniu w Luksemburgu. Powinny na nim zapaść decyzje dotyczące stosunków między ESA i Unią Europejską, roli Europy w dziedzinie badań przestrzeni kosmicznej oraz przyszłości europejskich rakiet.

Prace prowadzone przez francuski Ośrodek Badań Kosmicznych (CNES) od wielu lat we Francji, w celu zapewnienia trwałości i ciągłości programu Ariane, pokazują, że w 2014 rok CNES może odegrać istotną rolę w Europie.

Źródło miejsc pracy oraz innowacji wykorzystywanych w przemyśle

CNES zatrudnia 2.450 pracowników, jest źródłem miejsc pracy i konkurencyjności. 16.000 miejsc pracy we Francji metropolitalnej związanych jest podbojem kosmosu, poza tym 1.700 miejsc pracy w Gujanie, które generują pięć razy więcej pośrednich miejsc pracy, tzn. daje zatrudnienia dla około 20% ludności Gujany. Z tego względu CNES jawi się jako filar francuskiej gospodarki.

Budżet CNES znacznie wzrósł i osiągnął wartość 2,127 mld euro, poziom najwyższy od ponad dziesięciu lat. 80% środków z tego budżetu przekazywanych jest bezpośrednio do francuskiego przemysłu, z korzyścią dla miejsc pracy i konkurencyjności, bowiem jedno euro zainwestowane w komercyjny sektor kosmiczny generuje dwadzieścia euro tzw. korzyści ekonomicznych.

CNES, waznym instrumentem dyplomacji ekonomicznej

W roku 2013 CNES odniósł wiele sukcesów we wszystkich pięciu dziedzinach swojej działalności, prowadzonej w czterech ośrodkach: w Ośrodku Kosmicznym w Tuluzie w zakresie konstrukcji systemów orbitalnych, w Dyrekcji Rakiet Nośnych w dziedzinie rozwoju systemów wyrzutni, w Centrum Kosmicznym w Gujanie w zakresie realizacji wyrzutni europejskich oraz w jednostce głównej, gdzie opracowano francuską politykę dotyczącą przestrzeni kosmicznej. Przybiera ona różne formy współpracy z przemysłem kosmicznym, naszymi europejskimi partnerami w ramach ESA i Komisji a także na arenie międzynarodowej. I właśnie, dlatego, CNES jest głównym instrumentem dyplomacji ekonomicznej Francji i pozwolił francuskiemu przemysłowi odnieść wiele sukcesów.

JPEG

opublikowano 28/01/2014

Haut de page